kürtçemp3 kürtçe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar
Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar EmptyPtsi Haz. 16, 2008 9:29 am tarafından hacettepe

» Corel'de İnternetten Ücretsiz Hazır Clipart'lar
Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar EmptyPtsi Haz. 16, 2008 9:23 am tarafından hacettepe

» çalınan göz yaşları....
Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar EmptyPerş. Haz. 12, 2008 7:40 pm tarafından ibrahim63

» çatlak bir testi...
Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar EmptyPerş. Haz. 12, 2008 7:38 pm tarafından ibrahim63

» ipin hesabı....
Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar EmptyPerş. Haz. 12, 2008 7:37 pm tarafından ibrahim63

» affın erdemi....
Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar EmptyPerş. Haz. 12, 2008 7:36 pm tarafından ibrahim63

» Photoshop Programlari / Paint Shop Pro V11.20
Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar EmptyPerş. Haz. 12, 2008 6:53 pm tarafından hacettepe

» Photoshop Programlari / slayt programı
Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar EmptyPerş. Haz. 12, 2008 6:52 pm tarafından hacettepe

» face on body bu programı kaçırmayın
Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar EmptyPerş. Haz. 12, 2008 6:50 pm tarafından hacettepe

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar

Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar Empty Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar

Mesaj  hacettepe Ptsi Haz. 16, 2008 9:29 am

Corel Draw 12 sürümü ile iç içe geçmiş halkaları yapmaya ne dersiniz? Bunun yanında Break Curve Apart ve İntersect özelliklerinin amacını pekiştireceğiz.

İlk önce sayfama çizeceğim halka boyutunu ayarlıyorum.
Elipse Tool (f7) aracını alıp sayfaya gelişi güzel bir çember çiziyorum.

Property Bar'ında kırmızı cember ile içine aldığım değerleri 50 mm x 50 mm yapıyorum.(Tam bir çember)

Daha sonra "+" tuşuna basarak 50 mm'lik çemberimin üstüne bir kopya daha alıyorum.

Farklı bir renk vererek bu çemberimin değerlerini 40 mm x 40 mm yapıyorum.

İki çemberi "Shift" ile seçip Property Bar'ında Shapping özellikleri olan Back Minus Front tuşuna basıyorum.

Bu özellik simgesinden de anlaşılabileceği gibi Üstteki objeyi alttaki objeden çıkartarak atar.

Küçük çemberi büyük çemberden çıkardıktan sonra bu çemberlerin birer kopyasını alarak resimdeki gibi konumlandırıyorum.

NOT: Burada dikkat etmeniz nokta en arkada mavi çember bir üstünde siyah çember ve en üstte turuncu çember bulunmaktadır.

İlk önce mavi ve "SHİFT" ile siyah çemberi seçip İntersect dedim.

Bu özellik bize iki obje arasındaki kesişim noktalarını ayrı bir obje olarak verecektir.

Üstteki çemberin kesişim noktalarına ayrı müdehale edebiliyorum.

Şimdi sıra işin en önemli noktasına geldi.Aslında kimilerinin nasıl olacağını çözdüm gibi dediklerini tahmin ediyorum.

Kesişim noktalarını bağımsız hale getirip birine diğer çemberin rengini vereceğim. Yani hile yapacağım. Smile

Kesişim noktalarını seçip resimdeki yolu izliyorum.Arrange-->Break Curve Apart

Burada bu iki noktayı bağımsız hale getiriyorum.

Daha sonra üstteki veya alttaki kesişim noktalarından bir tanesine diğer çemberin aynı rengini veriyorum.

Bu işlemi daha sonra siyah ve turuncuya uyguluyorum. Onun ardından mavi ve turuncuyada uyguladıktan sonra iç içe geçmiş halkalarıma kavuşuyorum.

Yaptığım parçalamaları aşşağıdaki resimde gösterdim.
Yani burda kesişim noktalarının üstüne bir yama yapıp ona aynı rengi verip bir içe geçmiş halka görünümü vermiş olduk.

Çok sade ve temel düzeyde anlattım. Bu şekilde istek olursa bir dahaki derslerimizde o şekilde anlatılacaktır.

Faydalı olması dileğiyle... Kolay gelsin.
hacettepe
hacettepe
süper moderatör
süper moderatör