kürtçemp3 kürtçe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Corel'de İç İçe Geçmiş Halkalar
Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 EmptyPtsi Haz. 16, 2008 9:29 am tarafından hacettepe

» Corel'de İnternetten Ücretsiz Hazır Clipart'lar
Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 EmptyPtsi Haz. 16, 2008 9:23 am tarafından hacettepe

» çalınan göz yaşları....
Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 EmptyPerş. Haz. 12, 2008 7:40 pm tarafından ibrahim63

» çatlak bir testi...
Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 EmptyPerş. Haz. 12, 2008 7:38 pm tarafından ibrahim63

» ipin hesabı....
Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 EmptyPerş. Haz. 12, 2008 7:37 pm tarafından ibrahim63

» affın erdemi....
Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 EmptyPerş. Haz. 12, 2008 7:36 pm tarafından ibrahim63

» Photoshop Programlari / Paint Shop Pro V11.20
Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 EmptyPerş. Haz. 12, 2008 6:53 pm tarafından hacettepe

» Photoshop Programlari / slayt programı
Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 EmptyPerş. Haz. 12, 2008 6:52 pm tarafından hacettepe

» face on body bu programı kaçırmayın
Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 EmptyPerş. Haz. 12, 2008 6:50 pm tarafından hacettepe

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1

Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1 Empty Kuran-i Kerimin Düşünce Dilinde Açiklamasi 1

Mesaj  Admin SİDAR Perş. Haz. 05, 2008 8:06 pm

.kitab

ayetler:

1- Şüphesiz o hiç bir şeye ihtiyaçı olmayandır , yumuşak davranandır (şefkatlı olandır)
2- O sevendir. - O çok sevendir.
3- Bütün işler ona dönderilir. - Siz ona dönderiliyorsunuz. Dönüş ançak onadır.
-Son dönüşünüz (dönüşünüz) onadır. -Bütün işler sonuçta ançak ona varır.
4- O sizi parça parça yada topluca bir birinize kırdırmaya güç yetirendir. (bir bak düşünüp öğüt alsınlar diye ayetleri nasıl açıklıyoruz.)
5- O her şeyi ilmi (kelimleri) ve rahmetiyle ( sevgi enerjisi= rahmet) kuşatmıştır.
- O sarıp kuşatandır. - Allah onları çepeçevra kuşatmıştır.
6- Varış onadır. -Son varış onadır.
7- O merhametlilerin en merhametlisidir. -O şefkatli olandır. - O açıyandır. -O çok acıyandır.
8- O sameddir.
9- O güldüren ve ağlatandır. - O öldüren ve yaşatandır.
10- O bağışlayan ve esirgeyendir.
11- O haktır - O ançak hak ile yaratmıştır.
12- Onlar hakkı bilmiyorlar eğer hak onlara uymuş olsaydı hiç tartışmasız yerde gökte ve ikisi arasında bulunan her şey bozulup giderdi. /yıkılırdı/
13- O nasıl bir çocuk edinebilir , o hiç bir şeye ihtiyaçı olmayandır.

bu onüç ayeti açıklamak (ayetler zaten apaçık ) kolaylaştırmak birbirleriyle bağıntılı olan diğer ayetleri anlamaya yetecektir.

-AÇIKLAMALARI-

Dediğimiz gibi ayetler zaten apaçık yani açıklanmıştır ama bazı şeyleri düşünüp kavramadan anlayamayız.

-Onlar hiç akıllarını kulanmıyorlarmıydı.

1. AYET: O hiç bir şeye ihtiyaçı olmayandır.
2 .ayet: -Şüphesiz o hiç bir şeye ihtiyaçı olmayandır.

-Aklınıza sorun (düşünün) Hiç bir şeye ihtiyaçı olmayan şey nedir?

-ayete göre hiç bir şeye ihtiyaçı olmayan kimdir ALLAHTIR.

-ALLAH hiç bir şeye ihtiyaçı olmayandır.

- hiç bir şeye ihtiyaçı olmayan nedir?

kulandığımız aklımıza düşünceye göre - hiç bir şeye ihtiyaçı oLmayan

-Sevgidir.

(çünkü sadece sevginin ihtiyaçı yoktur ihtiyaçsız olan sevgidir.)

kimdir? ALLAH (yaratandır.)

allah onun ismidir (ALLAH= yüce, büyük, ulu, tanrı , yaratan )

O nedir? -O hiç bir şeye ihtiyaçı olmayandır, ---> (SEVGİDİR)

KURAN = YARATAN SEVGİDİR (Varlığı ihtiyaçsız)

çünkü varlığının hiç bir şeye ihtiyaçı olmayan sadece sevgidir.
sevginin ihtiyaçı yoktur. (KURANI YALANLAYANLAR İŞTE BUNU YALANLIYORLAR)

APAÇIK OLARAK AYET O SEVGİDİR DİYOR. (ama eğer bir bilgiyi kesin bir bilgiyi sevginin kendisinin ihtiyaçsız olduğunu bilirseniz ve biz sevginin gerçekte ihtiyaçsız olduğunu çok iyi biliyoruz)

SEVGİNİN İHTİYAÇSIZ OLDUĞUNA DAİR BİR ÖRNEK

ben elmayı seviyorum.
ben elmayı beni doyduğu için seviyorum.
şimdi bu sevgimi? -hayır.
sevginin ihtiyaçı yoktur.
sevgi ihtiyaçsızdır.
ve varolmak için hiçbirşeye ihtiyaçı olmayan
ihtiyaçsız (yani hak olarak) vardır. ve sevendir.

2.AYET: O sevendir. - o çok sevendir.
Ayete göre seven kimdir? ALLAHTIR.
kulandığınız bağlı olduğunu kelime şemasında= aklınızda SEVEN ---> kimdir?

(aklınızı kulanın)

seven ----> = SEVGİDİR.

çünkü : ihtiyaçsız var olan sevgi sever ( seven tek şey sevgidir)

/ insan gerçekten sevdiğni sevme eyleminde bulunduğunumu seviyor? hayır sevmek ihtiyaçsız bir eylemdir ve insan ne yaparsa yapsın ihtiyaçlıdır (işin içine hep ihtiyaç girecektir sevemez) ama sevgi sevilir ve o sever/ bir düşün.

gerçek alnamda sevme eylemine sahip seven tek şey VARLIĞININ İHTİYAÇI OLMAYANDIR yani sevgidir.
O sevendir o çok sevendir = O SEVGİDİR.

Bir soru insanda sever yani o da sevendir.
hayır örneğe bakalım.

-ben oğlumu seviyorum
-seviyorum çünkü çünkü o benim oğlum
-şimdi bu gerçek bir sevme eylemimi? hayır.
-o benim oğlum olmasaydı onu sevmeyecektim (sevseydim bile insan olduğu için (İÇİN) sevecektim)
- şimdi bu gerçek anlamda bir sevme eylemimidir hayır.
-ama bakın : o benim çocuğum oğlum olarak onu sevmemin ihtiyaçını verdi ( ihtiyaçsız (= hak = sevgi) yaptı.)
-sonuç olarak o oğlum olarak onu sevmemin ihtiyaçını karşıladı (böylece onu ihtiyaçsız sevdim)
ama eğer oğlum olmasaydı onu sevmeyecektim bu durumda böyle bir sevmek eylemi gerçek bir sevme ve sevgi eylemi değildir. /çünkü işin içinde ihtiyaç varilmişsede ihtiyaç var/

: Gerçek anlamda seven (sevmek ihityaçsız) seven tek şey sevgidir.<--=--> (ihtiyaçsız)dır.

o sevendir = o sevgidir (ihtiyaçsızdır.)
seven sevgidir. çünkü ihtiyaçsız olarak varolan sevgi sever.
gerçek anlamda seven ancak odur.

VARLIĞI İHTİYAÇSIZ OLAN İHTİYAÇSIZ OLAARAK VAR OLAN
SEVGİ-->SEVER

EL-KURAN: AND OLSUN! APAÇIK AYETLER İNDİRDİK DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALACAK OLAN YOKMU?

-(ey müslümanlar siz kuranı anladığınızımı zanediyorsunuz hayır?)

3. AYET: Dönüş ancak onadır.

Dönüş: dönüş eylemi yapmak dönmek için bir ilerleme göstermeliyiz ki başlangıç noktamıza dönelim.

a noktası -----------------------------------------------------> b noktası

dönüş

a noktası <----------------------------------------------------- b noktası

her şey için dönüş ancak nereye olabilir çıkış başlangış noktasına yani = kaynağa olur.
her şeyin kaynağı aynı şey olduğu için (bunu düşünsel ve pratik olarak görmüştük)her şey kaynağın ilkin (ilk kelimenin varlığının) düşünsel (programsal) ve maddesel boyuta (görmüştük) çevirilmişleridir = gerçek bir dönüş (dönmek) eylemi ancak kaynağadır.

el-kuran : dönüş onadır.

kaynak neydi?

Ayet dönüşün ancak ona olduğunu söyleyerek onun kaynak olduğunu vurgulamakta, söylemektedir.
- dönüş kaynağadır.-

kaynak maddenin düşünsel ve bilimsel varlığında /yapsında/ neydi
onun varlığı ihtiyaçlıydı = ihtiyaçtı ve ihtiyaç sonsuz bir çıkmaz /çevirici/ döngüyle asla var olamazdı = =ihtiyaçszıdı (SEVGİYDİ)(var eden)

madde =

<ihtiyaçsız < > ihtiyaç = sevgi (ihtiyaçsız) = sevme eylemi (ihtiyaçsız)= eylem = güç = enerji = fizik = kimya = madde = kainat.

kainat ( = her ey) dönüşü kaynağa ihtiyaça =---> ihtiyaçsızdır. (YANİ SEVGİYE)

bütün bu kainat onun yukarıdali düzlem gibi kelimlerin kelimelerin içine girerek çevrilmişleridir. durdukları= oldukları yerde çevrilmeleri maddeye= kendilerinedir ama dönüşleri ona yani ihtiyaçsız olana (=sevgiye yani tanrı)ya dır.

- bütün işler ona döndürülür.
- işler ancak ona döndürülür.
-bütün işler sonuçta allaha varır.
AYET: Siz ona döndürülüyorsunuz

biz insanın eylemsel plandaki dönüşüne bir diğer bakış açısıyla onun dönüşe bakmıştık.
-döndürülü -YOR- sunuz-
yor = şimdiki zaman kipi

ayete göre şuan da biz ona dönderiliyoruz (maddesel enerjisel olarak bedensel dönüşü biliyorum ama biz şimdilik eylemsel planda dönüşe tekrar bakalım.)

-İNSANDA DÖNÜŞ-

eylemsel olarak insan= (YAPTIĞI EYLEMLER KONUMUYLA İNSAN)

< 4 ihtiyaçsız < 3 ihtiyaç < 2 ihtiyaçlı < 1 insan

=

< ihtiyaçsız > < ihtiyaç = sevgi ---> beden(araç/makina) -------------------> işler uğraşlarla-------------->ihtiyaçını (ihtiyaçı= sevgi) karşılamaya giden ------------>varılan (karşılanan) ihtiyaçlar (araçsal ihtiyaçlar)--------------------->araçsal ihtiyaçlarla varılan (karşılanan)-------------> ihtiyaç (sevgi)---------------> (sevgi) ihtiyaç = ihtiyaçsız.
ihtiyaçsız onun için = ihtiyaç = ihtiyaçsız = < ihtiyaçsız > < ihtiyaç =sevgi -----------------------> ( yada beden ve eylemsel ihtiyaç = sevgi, sevgi = ihtiyaçsız.)-----------------------------------> yine işle uğraşlarla karşılamaya giden (çünkü ihtiyaç (= sevgi) hep ihtiyaç ister------------------------->eylem------------------------->eylemler işler uğraşlarla karşılanan ihtiyaçlar--------------------------------> varılan araçsal ihtiyaçlar-------------------->araçsal ihtiyaçlarla varılan----------------------> ihtiyaç (=sevgi)------------->= ihtiyaçsız= ihtiyaç = ihtiyaçsız = < ihtiyaçsız > < ihtiyaç = sevgi + beden------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------->iş /eylem---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------> işte insan yaşadığı sürece bu eylmsel dönüşü eylemleriyle gerçekleştirir ve hep çıkış noktasına ihtiyaçına yani ihtiyaçsıza döner ve onun çıkış noktası olan ihtiyaçdada ihtiyaç = ihtiyaçszıdır (yani sevgidir)

< ihtiyaçsız > < ihtiyaç = sevgi

yanlız sevgi sevginin varlığı bizim ihtiyaçımızdır = ihtiyaçtır yoksa sevgi ihtiyaç değil İHTİYAÇSIZDIR: ayetlere + düşünceye + bilim düzlemine göre kimdir? yaratandır /allahtır/ yani sevgidir.

AYET : Sizin son dönüşünüz onadır.
< ihtiyaçsız > < ihtiyaç = sevgi = eylemsel olarak insan
biz hep yukarıdada gösterdik ihtiyaça eylemlerimizin çıkış noktasına çünkü onun için yapıldı eylemler yapar ve döneriz ve döndüğümüz bu ihtiyaç sevgi ihtiyaçsızdır
son dönüşümüz bu düzlemde ihtiyaçsıza olur ve artık ihitiyaçsızı eylemlerele alt kendine ihtiyaça çevirmeyiz (eylemde bulunmaz yaşamayız) o artık ölüdür.(belki sadece eylemsel olarak)= ihtiyaçsıza ALLAHA VARLIK ALEME dönmüştür.

-----
Ve insan bütün bu eylemleri yaparken sevgiyi programsal bakışla <ihtiyaçsız kaynağı> ihtiyaca çevirir (daha öncede değinmiştik)

şöyleki:

< ihtiyaçsız > < ihtiyaç = sevgi = sevmek eylemi + (his/duygu/ <beden>) + = enerji = fizik = kimya =(duygu nöron) + = (verilen) güç = ---iş / eylem---------------> yapıp, eden-------------------------------------->hedef amaç --------------> ihtiyaç ----------------=----------->ihtiyaçsız

o bunu yaparken ihtiyaçsız olan sevgiyi (ihtiyaçı olduğu, onun için = ihtiyaç olduğu için) bazen ihtiyaçsızı =hakkıgözetlemeyerek karşındakine haksızlık = zülüm eder ve böylece ihtiyaçsızı ihtiyaça alt sevgiye (zıttına)= nefrete çevririr ama o burada nefrete durmaz onun hala ihtiyaçı vardır ihtiyaçına döner ve döndüğü bu ihityaç sevgi ihtiyaçsızdır/ aslında o dönmez ihtiyaç olduğu için mecburen döner bir başka açıyla < programından> dolayı döner= dönderilir / istesede istemesede.

sonuç olarak

insan---------------> ihtiyaçlı-----------------------> = ihtiyaç---------=SEVGİ--------------> eylemler işlerle ihtiyaçını karşılayan--------------> ---------> =sevgiyi ihtiyaçsızı ihtiyaçı olduğı için işler eylemlerle ihtiyaça çeviren------------->--------------> ve varılan karşılanan ihtiyaç > sevgi > = ihtiyaçsız.

eğer insan eylemde bulunurken eğer HAKKA = ihtiyaçsıza uyarsa sevgiyi çevirmez ama ihtiyaç gözetip ihtiyaçsıza= hakka uymazsa vermese onu ihtiyaçsızı ihtiyaça = zıttına nefrete çeviri/ ve bu sistemin kaynağını daynağı çevirmek olur büyük bir zülümdür./ HERKESE YAPILMIŞ/

-Bütün işler eylemler ihtiyaç /her eylemin bir amaçı vardır/ için yapılır ve onun çıkış noktası ihtiyaç yani sevigidir yani < ihtiyaçsız < ihtiyaç tır

onu eylemlerle işlere uğraşlarla <ihtiyaçına =ihtiyaç> çevirir böylece araçsal ihtiyaçlarını elde edip ona ihtiyaça çıkış noktasına = ihtiyaçsıza döner./ döndürülür.

şimdi

Bütün işler kime döner/ dönderilir ?
Son dönüş /ün/ kimedir?
Bütün işler sonuçta kime varır?
Siz kime döndülüyorsunuz?

Bütün işler kime mi dönderilir her işin eylemin bir programı = amaçı vardır ve amaç ihtiyaç olandır / ihtiyaç için yapılır
ve bu ihtiyaç sevgidir yani ihtiyaçsızdır.

AYETİN AÇIKLAMASI:

BÜTÜN İŞLER ANÇAK ONA DÖNDERİLİR.
bütün işlerin çıkışı amaçı /KAYNAĞI/ ihtiyaçıdır ve ihtiyaç <sevgidir > ihtiyaçsızdır
ihtiyaçsız olan ve diğer her şeyin ihtiyaçı = BİZİM İÇİN ihtiyaç olan nedir?
Sevgidir.

Ayetin açıklaması: O Sevgidir.
Admin SİDAR
Admin SİDAR
Admin
Admin

https://kevser.yetkin-forum.com

- Similar topics